PROGRAM
Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Melodia op. 16 nr 2 (opracowanie na wiolonczelę i fortepian)
Fryderyk Chopin (1810–1849)
2 Preludia z op. 28: e-moll i h-moll (opracowanie na wiolonczelę i fortepian)
Franz Schubert (1797–1828)
Sonata Arpeggione D 821
Allegro moderato
Adagio
Allegretto
Fryderyk Chopin (1810–1849)
2 mazurki z op. 24
Georg Friedrich Haendel (1685–1759)
Largo z opery Kserkses
Camille Saint-Saëns (1835–1921)
Łabędź z Karnawału Zwierząt
Edward Elgar (1857–1934)
Salut d’amour
Manuel de Falla (1876–1946)
Asturiana, Polo z cyklu Siete canciones populares españolas
JANUSZ OLEJNICZAK
Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. Urodzony we Wrocławiu, był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu.
Koncertuje w najsłynniejszych światowych salach koncertowych, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Waszyngtonie, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw w Amsterdamie.
Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel). Pianista jest stałym gościem festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym zagrał m.in. u boku Marthy Argerich i Marii João Pires. Wielokrotnie wystąpił również z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.
Nagrał ponad 40 płyt, jest ośmiokrotnym laureatem nagrody „Fryderyka”, a za całość dorobku artystycznego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) i Złotym Medalem Gloria Artis (2005).
Wielokrotnie zasiadał w jury m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
TOMASZ STRAHL
Jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika, a następnie roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne.
Laureat I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.
Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje nagrania dla Pony Canyon, CD Accord, Pavane Records, Gema Stereo, Polmusic, Acte Préalable oraz Sony Classics. Rok 2019 przyniósł mu nagrodę „Fryderyka” w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca.
Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej.
Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm, Norymberga 1778.